RT0402BRB071K37L
Mfr.Part #
RT0402BRB071K37L
Description
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Published :
Resistance :
1.37kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
350μm
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
RT0402BRB071K37L
YAGEO RT0402BRB071K37L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.37kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C