RT0402BRB071K2L
Mfr.Part #
RT0402BRB071K2L
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
24 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thin Film
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
FIXED RESISTOR
Height :
350μm
Resistance :
1.2kOhm
Datasheets
RT0402BRB071K2L
YAGEO RT0402BRB071K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C