RT0402BRB0718KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRB0718KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
18kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RT0402BRB0718KL
YAGEO RT0402BRB0718KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C