RT0201FRE07806RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201FRE07806RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
260μm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Series :
RT
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Resistance :
806Ohm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
50mW
Datasheets
RT0201FRE07806RL
YAGEO RT0201FRE07806RL
RT Series, Thin Film, 806Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C