RT0201FRE07750RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201FRE07750RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RT
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
50mW
Height :
260μm
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
750Ohm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
50mW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Datasheets
RT0201FRE07750RL
YAGEO RT0201FRE07750RL
RT Series, Thin Film, 750Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C