RT0201FRE0771R5L
Mfr.Part #
RT0201FRE0771R5L
Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
71.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Datasheets
RT0201FRE0771R5L
YAGEO RT0201FRE0771R5L
RT Series, Thin Film, 71.5Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C