RT0201FRE076K34L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201FRE076K34L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Height :
260μm
Power Rating :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Resistance :
6.34kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Series :
RT
Datasheets
RT0201FRE076K34L
YAGEO RT0201FRE076K34L
RT Series, Thin Film, 6.34kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C