RT0201FRE0768KL
Mfr.Part #
RT0201FRE0768KL
Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/20W 0201
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
68kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Power Rating :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Datasheets
RT0201FRE0768KL
YAGEO RT0201FRE0768KL
RT Series, Thin Film, 68kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C