RT0201FRE0761K9L
Mfr.Part #
RT0201FRE0761K9L
Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/20W 0201
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
50mW
Resistance :
61.9kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0201FRE0761K9L
YAGEO RT0201FRE0761K9L
RT Series, Thin Film, 61.9kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C