RT0201FRE075K36L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201FRE075K36L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
50mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
260μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
RT
Resistance :
5.36kOhm
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Published :
Max Power Dissipation :
50mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Datasheets
RT0201FRE075K36L
YAGEO RT0201FRE075K36L
RT Series, Thin Film, 5.36kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C