RT0201FRE0743R2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201FRE0743R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
43.2Ohm
Power Rating :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RT
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Published :
Max Power Dissipation :
50mW
Composition :
Thin Film
Height :
260μm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RT0201FRE0743R2L
YAGEO RT0201FRE0743R2L
RT Series, Thin Film, 43.2Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C