RT0201FRE07383RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201FRE07383RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 383 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
383Ohm
Height :
260μm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Max Power Dissipation :
50mW
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power Rating :
50mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Series :
RT
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Datasheets
RT0201FRE07383RL
YAGEO RT0201FRE07383RL
RT Series, Thin Film, 383Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C