RT0201DRE0726K7L
Mfr.Part #
RT0201DRE0726K7L
Description
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/20W 0201
Voltage - Rated :
25V
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
26.7kOhm
Power Rating :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RT0201DRE0726K7L
YAGEO RT0201DRE0726K7L
RT Series, Thin Film, 26.7kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C