RT0201DRE0715K8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0201DRE0715K8L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 15.8K OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
50mW
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Height :
260μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
15.8kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RT
Published :
Datasheets
RT0201DRE0715K8L
YAGEO RT0201DRE0715K8L
RT Series, Thin Film, 15.8kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C