RSD-150C-5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSD-150C-5
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Output Voltage :
5V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Isolation :
4000V
Size / Dimension :
7.44Lx3.03W x 1.42 H 189.0mmx77.0mmx36.0mm
Weight :
800g
Current - Output 1 :
30A
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Current :
30A
Number of Pins :
5
Series :
RSD-150 (150W)
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Input (Min) :
33.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
62.4V
Voltage - Output 1 :
5V
Approval Agency :
CE
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Nominal Input Voltage :
48V
Max Output Power :
150W
Output Power :
150W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
90%
Type :
Enclosed
Height :
35.56mm
Number of Outputs :
1
Depth :
36mm