RRM004D12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RRM004D12V
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination Style :
Plug In
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage :
12VDC
Series :
RRM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Coil Resistance :
160Ohm
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Type :
Non Latching
Feature :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Mounting Type :
Socketable
Factory Lead Time :
17 Weeks
Coil Current :
75mA