RR2P-ULAC110V
Mfr.Part #
RR2P-ULAC110V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Stock
2
In Stock :
2
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Max Current Rating :
10A
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Resistance :
1.68kOhm
Must Release Voltage :
33VAC
Series :
RR
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88VAC
Throw Configuration :
DPDT
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Mount :
Socket
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Coil Voltage (AC) :
110V
Coil Current :
23mA