RR0306P-102-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0306P-102-D
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
50mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power Rating :
50mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1kOhm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Weight :
170.097139μg
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RR
Voltage - Rated DC :
15V
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Imperial) :
Height :
254μm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Voltage - Rated :
15V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RR0306P-102-D
Susumu RR0306P-102-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 1kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C