RPC1206FT100K-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC1206FT100K-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 1206, 100 KOHM, 1%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
100 kOhms
Product Status :
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Height :
0.55 mm
Length :
3.2 mm
Width :
1.6 mm
Series :
RPC
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Technology :
Thick Film
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Voltage Rating :
200 V
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
High Power
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RPC1206FT100K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206FT100K-HP
RPC Series, Thick Film, 100 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C