ROX05SJ300R
Mfr.Part #
ROX05SJ300R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 300 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
TE Connectivity
Termination Style :
Axial
Product Width :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Size / Dimension :
0.138 Dia x 0.394 L (3.50mm x 10.00mm)
Power Rating :
100 mW
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.54 mm
Technology :
Metal Oxide
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Qualification :
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package / Case :
Diameter :
2.5 mm
Subcategory :
Resistors
Height :
650 µm
Tolerance :
0.25 %
Failure Rate :
Resistor Type :
FLAME PROOF
Type :
Flame-Proof Power Metal Oxide Film Resistors
Product Length :
7.5mm
Resistance Tolerance :
± 5%
Min Operating Temperature :
-55 °C
Packaging :
Ammo Pack
Max Operating Temperature :
155 °C
Supplier Device Package :
Resistance :
226 Ω
RoHS :
Details
Base Product Number :
ROX05
Length :
7.5 mm
Height - Seated (Max) :
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Composition :
Thin Film
Voltage Rating :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
ROX
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Datasheets
ROX05SJ300R
TE Connectivity AMP Connectors ROX05SJ300R
Flame Proof, 226 Ω, 0.5W, 1/2W, Thin Film,