ROV20E361K
Mfr.Part #
ROV20E361K
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 360V 12.5KA DISC 20MM
Varistor Voltage (Max) :
396V
Varistor Voltage (Typ) :
360V
Maximum AC Volts :
230V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Min) :
324V
Packaging :
Bulk
Energy :
302J
Current - Surge :
12.5kA
Maximum DC Volts :
300V
Datasheets
ROV20E361K
Introducing Littelfuse ROV20E361K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:Disc 20mm, ROV20E361K pinout, ROV20E361K datasheet PDF, ROV20E361K amp .Beyond Littelfuse ROV20E361K ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.