ROV07-560K-2
Mfr.Part #
ROV07-560K-2
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Maximum AC Volts :
35V
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Maximum DC Volts :
45V
Capacitance @ Frequency :
1333pF @ 1kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Energy :
3.5J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Surge :
250A
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Package / Case :
Disc 7mm
Published :
Datasheets
ROV07-560K-2
Introducing Littelfuse ROV07-560K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, ROV07-560K-2 pinout, ROV07-560K-2 datasheet PDF, ROV07-560K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV07-560K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.