ROV07-101K-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV07-101K-2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Energy :
7.0J
Varistor Voltage (Max) :
110V
Maximum DC Volts :
85V
Capacitance @ Frequency :
535pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Typ) :
100V
Current - Surge :
1.2kA
Mounting Type :
Through Hole
Maximum AC Volts :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
Disc 7mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Min) :
90V
Datasheets
ROV07-101K-2
Introducing Littelfuse ROV07-101K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:Disc 7mm, ROV07-101K-2 pinout, ROV07-101K-2 datasheet PDF, ROV07-101K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV07-101K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.