ROB-10V682MK9#
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROB-10V682MK9#
Manufacturer
Elna America
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Audio
Published :
2012
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Polarity :
Polar
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.6A
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
Series :
ROB, TONEREX
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
6800µF
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
10V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
7.493mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Datasheets
ROB-10V682MK9#
Elna America ROB-10V682MK9#
ROB, TONEREX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can