RO2202NF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RO2202NF
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
ANT RO 217-222MHZ 1.6DBI N-FEM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Return Loss :
Frequency Range :
217MHz ~ 222MHz
Subcategory :
Antennas
Number of Bands :
1
Application :
Radios, Utilities, SCADA Railway/PTC, IoT Devices
Power - Max :
40 W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Frequency Group :
VHF (f < 300MHz)
Gain :
1.6dBi
Type :
Passive Antenna
Product Category :
Antennas
Impedance :
50 Ohms
Antenna Connector Type :
N Female
Polarization :
Vertical
Length :
837.9 mm
Resistance :
267 kOhms
VSWR :
1.5
Antenna Type :
Whip, Straight
Supplier Device Package :
Axial
Product :
Outdoor Antennas
Mounting Style :
Bracket Pole/Wall/U Bolt Mount
Diameter :
28.1 mm
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Ingress Protection :
IP67
Termination :
N Type Female
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
RF Family/Standard :
Size / Dimension :
0.145 Dia x 0.344 L (3.68mm x 8.74mm)
Cable Type :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Mounting Type :
Connector Mount
IP Rating :
IP67
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Bag
Style :
Fiberglass
Brand :
Failure Rate :
Termination Style :
Connector
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Composition :
Metal Film
Pulse
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Package / Case :
Power Rating :
40 W
Height - Seated (Max) :
Frequency (Center/Band) :
219.5MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Center Frequency :
220 MHz
Number of Terminations :
2
Height (Max) :
32.988 (837.90mm)
Datasheets
RO2202NF
Pulse Electronics RO2202NF
1 Bands Whip, Straight VHF (f < 300MHz) Connector Mount N Type Female 219.5MHz 1.6dBi Bulk 32.988 (837.90mm) General Purpose