RN04D1002CT10-25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN04D1002CT10-25
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance :
10 kOhms
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Features :
Ratings :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
RN
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Datasheets
RN04D1002CT10-25
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. RN04D1002CT10-25
RN Series, Thin Film, 10 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C