RMC36SAAN
Mfr.Part #
RMC36SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insulation Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
1
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions :
36
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
RMC36SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height