RM1D060D50
Mfr.Part #
RM1D060D50
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Hockey Puck
Description
SSR RELAY SPST-NO 1-60VDC 50A
Stock
729
In Stock :
729
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Solid State Relays
Package / Case :
Hockey Puck
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Subcategory :
Relays
Brand :
Voltage - Input :
4 ~ 32VDC
Product :
Solid State Relays
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
29.5 mm
Load Current :
50 A
Supplier Device Package :
Series :
RM1D
IP Rating :
IP20
Product Status :
Active
Switching Mode :
DC Switch
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Output Device :
MOSFET
RoHS :
Details
Input Current :
16 mA
Width :
44.8 mm
Base Product Number :
RM1D060
Package :
Box
Voltage - Load :
1 V ~ 60 V
Output Type :
DC
Length :
58.2 mm
Mounting Style :
Panel Mount
Type :
SSR
Termination Style :
Screw Terminal
Contact Configuration :
SPST-NO
Datasheets
RM1D060D50
Carlo Gavazzi RM1D060D50
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V