RM14F1210CT
Mfr.Part #
RM14F1210CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 121 OHM 1% 1/3W 1210
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RM
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
121 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Size / Dimension :
0.122 L x 0.102 W (3.10mm x 2.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Datasheets
RM14F1210CT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. RM14F1210CT
RM Series, Thick Film, 121 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C