RLC10-1R50FTH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLC10-1R50FTH
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.5 OHM 1/8W 1% 0402
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Brand :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Current Sense
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Failure Rate :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
1.5 Ohms
Series :
RLC
Subcategory :
Resistors
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Product Type :
Current Sense Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RLC10-1R50FTH
Kamaya RLC10-1R50FTH
RLC Series, Thick Film, 1.5 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C