RLB9012-101KL
Mfr.Part #
RLB9012-101KL
Description
FIXED IND 100UH 1.4A 280 MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
280mOhm Max
Inductor Application :
DC-DC Converter
Series :
RLB9012
Mount :
Radial, Through Hole
Tolerance :
±10%
Diameter :
9mm
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Published :
Frequency - Self Resonant :
3.7MHz
Test Frequency :
1kHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.796 MHZ
Inductance Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Inductance :
100μH
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
DC Current :
1.4A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
5mm
Construction :
Cylindrical
Current Rating :
1.4A
RMS Current (Irms) :
1.4A
Height :
12.2mm
Q Factor :
20
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
HTS Code :
Lead Diameter :
650 µm
Max DC Current :
1.4A
Datasheets
RLB9012-101KL
Bourns, Inc. RLB9012-101KL
RLB9012-101KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD