RL0603JR-070R062L
Mfr.Part #
RL0603JR-070R062L
Description
RES 0.062 OHM 5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
RL
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistance :
62mOhm
Temperature Coefficient :
±1200ppm/°C
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RL0603JR-070R062L
YAGEO RL0603JR-070R062L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 62mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C