RL0603JR-070R033L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL0603JR-070R033L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.033 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RL
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Height :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Resistance :
33mOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Datasheets
RL0603JR-070R033L
YAGEO RL0603JR-070R033L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 33mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C