RL0603JR-070R01L
Mfr.Part #
RL0603JR-070R01L
Description
RES 0.01 OHM 5% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
10MOhm
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Datasheets
RL0603JR-070R01L
YAGEO RL0603JR-070R01L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 10mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C