RL0603FR-070R28L
Mfr.Part #
RL0603FR-070R28L
Description
RES 0.28 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Height :
558.8μm
Resistance :
280mOhm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RL0603FR-070R28L
YAGEO RL0603FR-070R28L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 280mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C