RK1-L2-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK1-L2-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY RF SPDT 10MA 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
High Frequency (RF) Relays
Coil Resistance :
360Ohm
Coil Voltage (DC) :
12V
Weight :
4.4g
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
.5A@30VDC
Must Operate Voltage :
9VDC
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Termination :
PC Pin
Max Current Rating :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Relay Type :
RF
Published :
Coil Voltage :
12VDC
Number of Pins :
10
Insertion Loss (dB) :
0.3 dB
Mounting Type :
Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact/Output Supply Type :
DC
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Termination Style :
PC Pin
Release Time :
6ms
JESD-609 Code :
e4
Coil Current :
33.3mA
Body Breadth :
11.2 mm
Ratings :
IP67
Feature :
Sealed - Fully
Test Voltage :
1kV
Switching Time :
16 ms
Contact Rating (Current) :
10mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Body Height :
9.7mm
Impedance :
75Ohm
Additional Feature :
HIGH FREQUENCY CHARACTERISTICS FOR 75 OHMS ALSO AVAILABLE, VSWR AND INSERTION LOSS TAKEN AT 900 MHZ
Contact Material :
Gold
Operate Time :
10ms
Packing Method :
Bulk
Packaging :
Tube
Pitch :
2.54mm
Body Length or Diameter :
20.2mm
Isolation Max :
60 dB
VSWR :
1.5
Series :
RK
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Current :
500mA
Power Consumption :
400mW
Throw Configuration :
SPDT
Physical Dimension :
20.2mm x 11.2mm x 9.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Voltage :
30VDC -Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
1.5GHz