RH73X2A50GNTN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RH73X2A50GNTN
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 50G OHM 30% 1/8W 0805
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Published :
Height :
400μm
Power Rating :
125mW
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.2mm
Tolerance :
±30%
Number of Resistors :
1
Resistance :
50GOhm
ELV :
Compliant
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Termination :
Solder
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Max Power Dissipation :
125mW
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
RH73, CGS
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Datasheets
RH73X2A50GNTN
TE Connectivity AMP Connectors RH73X2A50GNTN
FIXED RESISTOR RH73, CGS Series, Thick Film, 50GOhm, 0.125W 1/8W, ±30%, -55°C~125°C