RH515C186MA3RA3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RH515C186MA3RA3
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Stacked SMD, 8 J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18UF 50V X7R SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Width :
10.7mm
Size / Dimension :
0.421Lx0.421W 10.70mmx10.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
J BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL (Stacked)
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
WAFFLE PACK
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Package / Case :
Stacked SMD, 8 J-Lead
Number of Pins :
8
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
18µF
Length :
10.7mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Published :
Height :
4.9mm
Tolerance :
±20%