RH1B-UAC120V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RH1B-UAC120V
Manufacturer
IDEC
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Stock
732
In Stock :
732
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
RH
Coil Current :
7.5mA
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UL
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Max Current Rating :
10A
Throw Configuration :
SPDT
Max Voltage Rating (AC) :
110V
Packaging :
Bulk
Width :
14mm
Coil Voltage (AC) :
120V
Number of Pins :
5
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Mount :
Socket
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Operate Time :
20ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Height :
35.6mm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
24g
Coil Voltage :
120VAC
Must Release Voltage :
36VAC
Power Rating :
1W
REACH SVHC :
Unknown
Must Operate Voltage :
96VAC
Current Rating :
10A
Coil Resistance :
16.5Ohm
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Package / Case :
120
Termination :
Quick Connect
Voltage - Rated AC :
240V