RGS1A60D20KGU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGS1A60D20KGU
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 42-600V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Solid State Relays
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Termination Style :
Screw Terminal
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Load :
42V~600V
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Series :
RGS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Load Current :
20A
Output Type :
AC, Zero Cross
Packaging :
Bulk
Voltage - Input :
4V~32VDC