RG1005N-1780-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1005N-1780-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
178ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
30mW
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
406.4μm
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Series :
RG
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C