RG1005N-1690-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-1690-W-T5
Description
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RG
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
30mW
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.05%
Resistance :
169Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
25V