RFN-1022-5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFN-1022-5
Manufacturer
RF Industries
Description
N FEMALE BH; 50 OHMS
Stock
273
In Stock :
273
Manufacturer :
RF Industries
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Cable Group :
Center Contact Plating :
Gold
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Termination :
Solder Cup
Frequency - Max :
11 GHz
Number of Ports :
1
Base Product Number :
RFN-1022
Features :
Product Status :
Active
Package :
Bag
Insertion Loss :
Shield Termination :
Solder
Voltage Rating :
1000 V
Connector Type :
Jack, Female Socket
Mating Cycles :
Fastening Type :
Threaded
Includes :
Body Material :
Brass
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Center Contact Material :
Brass
Body Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Connector Style :
N Type
Impedance :
50Ohm
Operating Temperature :
-65°C ~ 85°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Datasheets
RFN-1022-5
RF Industries RFN-1022-5
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm N Type Solder Cup 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -65°C ~ 85°C