RFAA292P292P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFAA292P292P
Manufacturer
Bulgin
Description
ADAPT 2.92MM P TO P
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Base Product Number :
RFAA292
Body Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Frequency - Max :
40 GHz
Series :
Convert From (Adapter End) :
2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin
Features :
Center Contact Plating :
Product Status :
Active
Convert To (Adapter End) :
2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Gender :
Male to Male
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Style :
Straight
Fastening Type :
Threaded, Threaded
Impedance :
50Ohm
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Includes :
Brand :
Body Finish :
Ingress Protection :
Insertion Loss :
Adapter Type :
Plug to Plug
Mating Cycles :
500
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Mounting Feature :
Subcategory :
RF Interconnects
Adapter Series :
2.92mm to 2.92mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Conversion Type :
Same Series
Datasheets
RFAA292P292P
Bulgin RFAA292P292P
Threaded, Threaded 50Ohm Bulk Polyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE) -40°C ~ 85°C
RFAA292P292P Overview
RFAA292P292P Features
- series
RFAA292P292P Applications
There are a lot of Bulgin
RFAA292P292P Coaxial Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM