RF4-01-T-00-75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF4-01-T-00-75
Manufacturer
Adam Tech
Description
RF SMB CONNECTOR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Ports :
1
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
RF
Connector Style :
F Type
Total Number of Contacts :
1
Contact Resistance :
5mOhm
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Termination :
Push On
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
250V
Shield Termination :
Push On
Contact Style :
COAX
Connector Type :
Jack, Female Socket
Packaging :
Bulk
Mounting Option 1 :
LOCKING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Frequency-Max :
6GHz
Frequency (Max) :
2GHz
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Center Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
VSWR :
1.2
Body Breadth :
0.437 inch
Body Material :
Brass
Durability :
500 Cycles
Center Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance :
75Ohm
Insulation Material :
TEFLON
Termination Type :
Solder
Body Finish :
Nickel
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Datasheets
RF4-01-T-00-75
Jack, Female Socket Push-Pull 75Ohm Bulk F Type Push On 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE)