RF101L4STFTE25
Mfr.Part #
RF101L4STFTE25
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
FAST RECOVERY DIODE (AEC-Q101 QU
Stock
140
In Stock :
140
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Peak Reverse Current :
10(uA)
Rectifier Type :
Switching Diode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Capacitance @ Vr, F :
Product :
Rectifiers
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Maximum Forward Current :
1000(mA)
Vf - Forward Voltage :
1.25 V
Pin Count :
2
Supplier Device Package :
PMDS
RoHS :
Details
Peak Reverse Recovery Time :
25(ns)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 400 V
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Base Product Number :
RF101
Brand :
Max Surge Current :
25 A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Product Type :
Rectifiers
Peak Non-Repetitive Surge Current :
25(A)
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount
Rad Hardened :
No
Qualification :
AEC-Q101
Peak Rep Rev Volt :
400(V)
Mounting :
Surface Mount
Package Type :
PMDS
Operating Temperature Classification :
Military
Product Length (mm) :
4.5(mm)
Operating Temperature - Junction :
150°C
Reverse Recovery Time :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Height (mm) :
1.9(mm)
Product Status :
Active
Configuration :
Single
Repetitive Peak Reverse Voltage :
400V
Diode Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 1 A
Recovery Time :
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Forward Voltage :
1.25(V)
Product Category :
Datasheets
RF101L4STFTE25
ROHM Semiconductor RF101L4STFTE25
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25 V @ 1 A 150°C 10 μA @ 400 V Tape and Reel DO-214AC, SMA Surface Mount
RF101L4STFTE25 Overview
25 A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 10(uA), as indicated by the data chart.
RF101L4STFTE25 Features
the peak reverse is 10(uA)
RF101L4STFTE25 Applications
There are a lot of Rohm Semiconductor
RF101L4STFTE25 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB