RF1-03-D-20-50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF1-03-D-20-50
Manufacturer
Adam Tech
Description
CRIMP BNC STRAIGHT PLUG-RG59 CAB
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Contact Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Body Material :
Brass
Frequency (Max) :
4GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Group :
H115, LMR-240
Dielectric Material :
Polyoxymethylene (POM)
Body Finish :
Nickel
Series :
RF
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pin
Connector Style :
BNC
Voltage - Rated :
500V
Impedance :
50Ohm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Center Contact Plating :
Gold
Datasheets
RF1-03-D-20-50
Plug, Male Pin Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port Polyoxymethylene (POM)