RF03N6R8D250CT
Mfr.Part #
RF03N6R8D250CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 6.8PF 25V NPO 0201
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.5pF
Lead Style :
Width :
0.3 mm
Height :
0.3 mm
Positive Tolerance :
7.35
Details
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status :
Active
RF
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Failure Rate :
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Packaging :
MouseReel
Package :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Size Code :
Lead Spacing :
Length :
0.6 mm
yes
Number of Terminals :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Capacitance :
6.8 pF
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Class :
Class 1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
7.35
Datasheets
RF03N6R8D250CT
Walsin Technology RF03N6R8D250CT
RF 6.8 pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)