RF03N5R0C250CT
Mfr.Part #
RF03N5R0C250CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 5.0PF 25V NPO 0201
Ceramic Capacitors
Ratings :
Brand :
Walsin
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±0.25pF
Lead Spacing :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
25V
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Negative Tolerance :
5
Dielectric :
C0G (NP0)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
0.3 mm
Surface Mount
Product Status :
Active
WRAPAROUND
Package :
Height :
0.3 mm
RF
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
MouseReel
Walsin
Length :
0.6 mm
e3
Lead Style :
Capacitance :
5 pF
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Positive Tolerance :
5
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RF03N5R0C250CT
Walsin Technology RF03N5R0C250CT
RF 5 pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)