RF03N3R6C250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF03N3R6C250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 3.6PF 25V NPO 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Status :
Active
Length :
0.6 mm
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G (NP0)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
6.94
Height :
0.3 mm
Termination :
Standard
Width :
0.3 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Walsin
Ratings :
Capacitance :
3.6 pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
MouseReel
Series :
RF
Brand :
Walsin
Class :
Class 1
Lead Spacing :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.25pF
Product :
RF Microwave / High Q
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Voltage - Rated :
25V
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Negative Tolerance :
6.94
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Size Code :
Datasheets
RF03N3R6C250CT
Walsin Technology RF03N3R6C250CT
RF 3.6 pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)